Prefabrik Nedir ? Prefabrik ; Kelime anlamı itibari ile fabrikasyon ev veya hazır ev de denmektir.  Diğer bir anlatım ile yapının tüm malzemelerinin fabrika ortamında projesine uygun bir biçimde ön üretiminin yapılıp, kullanıma sunulacak yerde montajının yapılması anlamına da gelmektedir.  Halk arasında ise bu yapılara 1999 Düzce Depreminden sonra deprem evleri de denmektedir.
Prefabrik Yapıların Garanti Süresi Ne Kadardır ? Prefabrik yapılar kullanıcı hatalarına karşı fatura tarihinden itibaren teknik şartnamede belirtilen koşullara istinaden 2 yıl garanti kapsamı altındadır.
Prefabrk Yapılar Hangi İklim Koşularına Göre Üretilir ? Prefabrik yapılar üretilirken ülkemizdeki hava koşulları göz önünde bulundurularak 4 mevsime göre üretilir. Yurtdışı işlerinde ise müşteriden nereye yapılacağı bilgisi istenilerek o bölgenim iklim koşullarına göre üretimi yapılır.
Prefabrik Yapılar Sıcak Soğuk İletimi Nasıldır ? Prefabrik yapının bu sorudaki ölçüsü ülkemizdeki kullanıcılara göre genel olarak betonarme yapılar ile kıyas edilmektedir. Bu doğrultuda prefabrik binaların iletim sayılarını elde edebilmesi için betonarme yapıda 3 kat daha maliyet ve 3 kat daha fazla duvar kalınlığı ve 3 kat daha fazal iş gücü istemektedir. Buna göre prefabrik yapılar daha ergonomik ve tasarrufludur.
Prefabrik Binalar Ruhsat İster Mi ? Yeni yönetmeliklere göre prefabrik binalar belediye insiyatiflerine bırakılmış olup genellikle ruhsat istenmektedir. Betonarme ruhsat maliyetleri gibi yklü masraflar karşınıza çıkmamaktadır.
Prefabrik Yapıların Kullanım Ömrü Ne Kadardır ? İklim koşullarına göre ve üreticinin teknik şartnameye bağlı kalarak üretmesine istinaden prefabrik evler sıfır kurulum yapılıp yıllık bakımları ( boya ) yapıldığı takdirde ortalama 55 yıldır.
Prefabrik Yapılar Zemine Montaj Ediliyor Mu? Prefabrik yapılar zemine montaj ediliyor. Çelik dubel, angraj veya kimyasal dubel ile montaj edilebilir.
Prefabrik Yapılar Kaç Katlı Yapılabilir ? Prefabrik yapılar standart teknikler ve klasik üretim yapısı ile 3 kata kadar yapılabilmektedir. Bundan sonrası ağır çelik iskeletli prefabrik yapı olmakla birlikte maliyetleri biraz daha yükselmektedir. İstediğiniz yükseklikteki kata kadar yapılabilmektedir. Kat sayısında sınırlama yoktur.
İki Katlı Yapılarda Sallanma Oluyor Mu ? İki katlı yapılarda sallanma olmuyor. Bina komple asla sallanmaz. Genellikle 2. katta yürürken arakat dediğimiz 2. katta bastığınız zemindir. Bu zeminde esnemeler olur. Prefabrik yapıların depreme dayanıklılık sebebi de esneme yapmasından dolayıdır. Arakat esneme yapabilir fakat sallanma yapmamalıdır. Bizim yapılarımızda bu sallanma olmamaktadır.
Kredi Nasıl Kullanabilirim ? Prefabrik yapılar sökülebilen yapılar olduğundan dolayı konut kredisi kullanamazsınız. Fakat kredi durumunuza göre diğer kredilerden kullanabilirsiniz.